Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2010

Θρίαμβος της Κέρκυρας στην Κατερίνη

Εχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέιθαν Μπερνς, η Κέρκυρα κέρδισε με 2-1 τον Πιερικό στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής. Οι φαίακες παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης με 40 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο αγωνιστικό μέρος και έγιναν από νωρίς αισθητοί προς την αντίπαλη εστία. Στο 13ο λεπτό ο Χατζηζήσης έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη. Η πίεση του Πιερικού απέφερε καρπούς και στο 19ο λεπτό ο Θάνου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο, δυνατό βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Η Κέρκυρα μετά το τέρμα που δέχτηκε ανέβασε τον ρυθμό της αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει περιμένοντας το δεύτερο μέρος για να απαντήσει.
Η απάντηση ήρθε στο 65ο λεπτό με τον Μπέρνς να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους. Ο άσος της Κέρκυρας δεν σταμάτησε εκεί και στο 77' διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν γνωρίζοντας την ήττα, παραμένοντας στην 9η θέση με 22 βαθμούς.
Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Χατζησήσης, Τασίδης, Εξουζίδης (81' Ρέγες), Γιαζιτζόγλου, Μακρής, Κοντέων, Παντελιάδης, Φρέντερικς, Θάνος (69' Κωνσταντινίδης), Ολγκίν (74' Γκουγκουλιάς)
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Ιωάννου (64΄Γιαννιτσανάκης), Βενέτης, Κοντοδήμος, Φλαβίνιο (82' Μακρυδημήτρης), Μπερνς, Λαμπρόπουλος (46' Ρεπερνέ), Παρασκευαϊδης, Τσίγκας, Γκουστάβο, Λουρένσο

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (15/01):
Ολυμπιακός Βόλου - Εθνικός 2-0 (55' Μπουλούτ, 69' Σολάκης)

Σάββατο (16/01):

Πανσερραϊκός - Θρασύβουλος (2', 23' (πεν) Λεοζίνιο - 10' Σαπάνης, 20' Χατζηπαντελίδης)

Κυριακή (17/01):

Αγροτικός Αστέρας - Αιγάλεω 1-0 (53' Στεφανίδης)
Καλαμάτα - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (42' Σκαρλάτος)
Ιωνικός - Ρόδος 1-0 (8' Φουρτάδο)
Δόξα Δράμας - ΟΦΗ 1-2 (9' Tσιμπλίδης- 67' Σαμαράς (αυτ), 80' Ογκουνσότο )
Ηλιούπολη - Παναιτωλικός 2-0 (41' Κρητικός, 86' Μουνιόθ)
Διαγόρας - Εθνικός Αστέρας 3-1 (17' Δήμου, 25', 60' Ταραχούλσκι - 85' Καγκιούζης)